Przyszłość

dziecka

Dobry start w dorosłość

Koszt studiów dziecka to już w dzisiejszych czasach równowartość średniej klasy nowego samochodu.

Jak należycie przygotować się do znacznych wydatków w przyszłości związanych z dzieckiem? Jak zagwarantować odpowiednią edukację, finansowanie na start własnych przedsięwzięć?

Od czego trzeba zacząć

Obecny stan edukacji w Polsce

Koszty bezpłatnej edukacji w Polsce

Polska to jeden z niewielu krajów, który umożliwia edukację w pełnym zakresie (od szkoły podstawowej do studiów podyplomowych) zupełnie bezpłatnie.

  1. Statystyczny uczeń kosztuje polską gospodarkę (podatników) ok. 21 tys. zł rocznie.
  2. Większe koszty ponosimy za edukację po maturze – student uczelni wyższej, studiów podyplomowych lub doktoranckich to uśredniony wydatek ok. 27 tys. zł rocznie. Oznacza to, że typowe 5 lat studiów kosztuje nas 135 tys. zł.

Powyższe kwoty nie uwzględniają kosztów, które ponoszą sami rodzice (dojazdy, materiały, stancja etc.). Jaką edukację będziemy w stanie umożliwić dzieciom, jeżeli w przyszłości szkolnictwo stanie się płatne?

 

Walka o lepszą przyszłość

Niestety słabo wypadająca jakość kształcenia (zauważalne w wielu rankingach międzynarodowych niskie pozycje polskich uniwersytetów) powoduje, że polski student, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, decyduje się coraz częściej na 2 kierunki studiów jednocześnie. Zwiększa się również liczba osób, które korzystają prywatnych uczelni.

Według GUS – średnia kwota przeznaczana na edukację studencką (5 lat) wynosi od 65 000 do 200 000 zł w zależności od m.in. wielkości miasta. Kształcenie zagraniczne to już zupełnie innego kalibru kwoty.

Jak poradzić sobie z takimi kosztami i niepewną sytuacją polskiego szkolnictwa w przyszłości?

Warto uwzględnić

Dynamiczny rozwój gospodarczy Polski powoduje, że … wartość pieniędzy maleje w czasie. Niezależnie od tego, na jaką kwotę dzisiaj określilibyśmy potrzeby “młodego studenta”, do momentu rozpoczęcia studiów te koszty się zwiększą ze względu na inflację.

Czego możemy się spodziewać? Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego od 2004 r określany jest na poziomie 2,5% z możliwością odchylenia o 1%. Nazwijmy to wariantem podstawowym.

 

Co to oznacza dla odkładanych pieniędzy?

 

  1. Jeżeli dzisiaj odłożymy do szuflady 100 000 zł, za 10 lat ich realna siła nabywcza będzie mniejsza o ok. 30%. Za te same pieniądze (nominalnie) będziemy mogli kupić 30% mniej dóbr.
  2. Jeżeli naszym celem będzie zabezpieczenie równowartości dzisiejszych 100 000 zł za 10 lat, ich oprocentowanie roczne (na koncie oszczędnościowym, lokacie etc.) musi wynieść co najmniej 3% bez uwzględniania należytego podatku od zysków kapitałowych (19%).

Aktualne oprocentowanie rozwiązań bankowych to za mało…

dobre konto dla dziecka

Poszukiwania dobrego konta oszczędnościowego, na które moglibyśmy deponować kwoty na przyszłość dzieci, warto rozpocząć od ustalenia horyzontu czasowego. Kiedy chcielibyśmy, aby środki były zgromadzone i gotowe do wykorzystania.

Kolejnym krokiem będzie obliczenie, jaką kwotę będziemy potrzebowali/chcieli uzbierać.

Ostatni etap to opracowanie, jaką sumę miesięcznie powinniśmy deponować. Znalezienie odpowiednio oprocentowanego konta oszczędnościowego zadba o to, aby zneutralizować zjawisko inflacji, a dobre rozwiązanie powinno wygenerować dla nas dodatkowy zysk.

Inflacja w polisach dla dzieci

Jak zwiększyć bezpieczeństwo?

Wykorzystując możliwości ubezpieczenia gromadzonych środków, gwarantujesz dziecku otrzymanie potrzebnej kwoty na dynamiczny start w dorosłość. Pieniądze na studia, czy wkład na mieszkanie – potrzeby mogą się różnić, ale z dodatkowym ubezpieczeniem środków, możesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie mogło zrealizować swoje plany niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość.

Polisa dla dziecka - gwarancja edukacji

Jak pomagam

Coraz więcej rodziców wykorzystuje m.in. 500+ do zabezpieczenia przyszłości dzieci. Korzystając  do tego celu z marginalnie oprocentowanych kont bankowych (które poza nazwą sugerującą cel – np. konto Skarb), ich starania i mądre planowanie są niweczone przez słabo dobrane rozwiązania.

Jak mogę pomóc Ci w tym temacie?

Analiza

Jakie działania już podjąłeś w tym celu

Oczekiwania

Jaki kapitał potrzebujesz zgromadzić dla dziecka

Wyszukanie

Przegląd rozwiązań dedykowanych 

Działanie

Świadome oszczędzanie na przyszłość dzieci

Analiza

Jakie działania już podjąłeś w tym celu

Oczekiwania

Jaki kapitał potrzebujesz zgromadzić dla dziecka

Wyszukanie

Przegląd rozwiązań dedykowanych 

Jaki jest koszt konsultacji?

Czytelnicy tej witryny otrzymują szansę na bezpłatną konsultację posiadanych rozwiązań jak również doradztwa w zakresie alternatyw dostępnych na rynku.

Aby skorzystać, wypełnij formularz poniżej.

Rozpocznij

Każda zmiana zaczyna się od decyzji.
Wypełnij formularz i zgłoś chęć współpracy. Resztą zajmę się ja 🙂

14 + 3 =

Kontaktując się, akceptujesz Politykę Prywatności.

…lub spotkajmy się

na żywo lub przez jeden z 7 komunikatorów audio-video!

Online

przez Zoom / Skype / Meet

Kraków

Rynek Główny 39/5

Warszawa

Łucka 18/27

Rzeszów

Morgowa 92/2

…lub spotkajmy się

na żywo lub przez jeden z 7 komunikatorów audio-video!

Kraków

Rynek Główny 39/5

Warszawa

Łucka 18/27

Rzeszów

Morgowa 92/2

…lub

spotkajmy się

na żywo lub przez jeden z 7 komunikatorów audio-video!

Biuro główne

Kraków – Rynek Główny 39/5

Biura lokalne:

Warszawa, Łucka 18/27

Rzeszów, Morgowa 92/2

Wszelkie materiały i opracowania graficzne są własnością intelektualną autora strony. Kopiowanie, modyfikowanie i udostępnianie bez pisemnego zezwolenia autora jest niedozwolone.